30 września 2016

Jem popcorn, popijam kolą a tu jak nie przyp...

Dwudziestego kwietnia 2010 roku około godziny 22 na pływającej (czyli nie przybitej do dna) platformie poszukiwawczej Deepwater Horizon dochodzi do eksplozji i pożaru. I jest to początek największej katastrofy ekologicznej. Do oceanu wycieka 666000 ton ropy (dość ciekawa liczba ]:->), a jedna kropla tego surowca jest w stanie zanieczyścić ponoć 1 metr sześcienny wody (1000 litrów, dwumetrowa wanna napełniona po brzeżek to zaledwie 400 litrów).

Jak do tego doszło, mimo zabezpieczeń, czujników, ostrożności(!), testów(!), atestów, nowoczesnych rozwiązań(!), wyszkolonej i zgranej kadry?

Wchodzący na ekrany Żywioł, jest takim wysokobudżetowym second to disaser. Opowiada o ostatnim dniu pracy na Deepwater Horizon i czemu, pomimo zabezpieczeń, nie udało się uniknąć następującej po zniszczeniu platformy, katastrofy ekologicznej.

I wszystko pięknie i ładnie, film pokazuje co doprowadziło do wybuchu. Potem jakoś przestałem ogarniać, o co chodzi? Ja rozumiem, że ludzie pracujący w ekstremalnych warunkach są dość specyficzną częścią społeczeństwa. Mimo tego jakoś nie mogę uwierzyć, że gdy wszystko się wali i stoi w płomieniach, a jeszcze na dokładkę w każdej chwili może zatonąć, to nie zwycięży u nich instynktowna potrzeba ucieczki. Ale to amerykańscy poszukiwacze, pionierzy, więc trzeba ich siłą było wpychać do szalup, nawet tych rannych. Ten hamerykański patos zaczyna mi się powoli przejadać.

Film rozkręcający się, początek taki zwyczajny. Dzwonią budziki, ludziska myją zęby, jedzą śniadanie, nic się nie dzieje, nuda. Potem coraz szybciej, ostrzej, John Malkovich jak zwykle świetny, dziwniej i na koniec BUM. I jest to bum bardzo ładnie zrobione, przekonująco.

Film dobrze zrobiony. Aktorzy dobrze dobrani i prowadzeni. Niepotrzebne ujęcia z tego co się dzieje w rurze, bo i tak nie wiesz na co patrzysz. Nie wiem czy dobrze ukazuje, życie i pracę na platformie, bo nigdy na takim czymś nie byłem, ale mnie przekonało, że nie bardzo się nadaję do tej roboty. Reasumując: porządnie zrobiony paradokument. Choć jakby się kończył na erupcji ropy, bez erupcji bohaterstwa, byłby jeszcze lepszy. Dam 7/10.
Film obejrzałem dzięki filmweb.pl w trakcie Filmweb offline 2016.

"Żywioł. Deepwater Horizon" tyt. org. "Deepwater Horizon" scen. Matthew Michael Camahan, Matthew Sand reż. Peter Berg w rolach głównych  Mark Wahlberg i Kurt Russell

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, to fajnie wiedzieć, że ktoś (poza mną) z tego korzysta.